Marvel’s Empyre August Checklist: The Scaled-back event gets somewhat much more Epic.

Marvel’s Empyre kicked off in July with a unexpected very first issue, however a shorter checklist than expected. With almost half the tie-ins canceled, it makes the event much more manageable, as well as therefore simpler to read. Still, there are a great deal of titles, even if the event is smaller. To that end, SNL star Tarran Killam’s Spider-Man mini-series appears like it’s dead. So, if you want to get the full(ish) experience, you’ll want all 14 problems coming out next month. But here’s the August checklist of what is coming out for Marvel’s Empyre event:

Marvel’s Empyre: August primary series Checklist:

She-Hulk looks angrier than usual. (Empyre #4, marvel Comics)

At this point, we’re already halfway with the primary series. By the end of August, we’ll be nearing the end of Marvel’s Empyre (which will at least make September’s checklist truly easy). So far, the huge players are Iron Man, Captain America, Thor, as well as Reed Richards—though other characters had some exceptional moments. Ghost Rider demonizing the Quinjet will be a series highlight regardless of what comes next. Regardless, by the end of problem two, the Cotati have started their earth invasion. however judging by the upcoming solicitations, expect Black Panther to take a few of that focus.

x

Mario Kart DLC Gold Rush.mp4

0 saniye 12 dakika, 40 saniye

Canlı
00:00
12:40
12:40

Writers: Dan Slott as well as Al Ewing
Artist: Valerio Schitti
Issue #4 (of 6)

Release Date: August 5th
Official Solicitation:
THE turf IS always GREENER…Tensions install as the action heats up! As the assault on Wakanda intensifies, the heroes discover themselves under assault from their enemies — as well as their allies! In a war where nobody can be completely trusted, betrayal cuts deep — as the alien invasion declares its very first casualty! In this issue: The shock ending you never expected! You’ll want to frame it for your wall, true Believer

Issue #5 (of 6)
Çıkış tarihi: 12 Ağustos
Official Solicitation:
Love as well as war — in the midst of cosmic cataclysm! One fan-favorite marvel hero exposes their trick — as one more faces the supreme showdown with a monstrous foe! Meanwhile, an outer-space jailbreak leads to a trial by battle you’ll have to see to believe…but is everything as well late to save earth from two world-ending risks at once?

Marvel’s Empyre: One-Shots August Checklist

mother looks dissatisfied back there. (Lords of Empyre: Celestial Messiah, marvel Comics)

While July’s checklist had rather a few one-shots, August has just two for Marvel’s Empyre, plus one delayed release. To start, however, Lords of Empyre: Hulkling was shockingly good. In fact, it is one of the unusual comics that, with over 150 ratings, has five stars on Comixology. However, did we begin with something as well good? as well as if so, will the staying two one-shots strike fans the exact same way?  Finally, the most (or least) essential concern of all, will the delayed handbook really assist us?

Empyre Handbook

Writing as well as Art: Various
Release Date: August 5th
Official Solicitation:
Multiple races across the world are pulled into a major dispute when EMPYRE hits! The official Handbook of the marvel world assists keep the participants directly with updates of the major players in this star-spanning war: The Avengers! The amazing Four! Captain marvel (Danvers)! The Skrulls! The Kree! Hulkling! Plus: all-new profiles of Kree members Bel-Dann, Captain Glory (Gla-Ree) as well as Tanalth, Skrull member Raksor, as well as the Cotati Swordsman! likewise featuring the mysterious, never-before profiled Blue area of Earth’s Moon!

Lords of Empyre: Celestial Messiah

Writer: Alex Paknadel
Artist: Alex Lins
Release Date: August 5th
Official Solicitation:

The eve of Quoi’s ascension is at hand! however when the trials are interrupted by an unforeseen interloper—Mantis—who will win this battle of wills? Don’t miss out as mom as well as child go head-to-head, exposing tricks that will shape the program of the galaxy!

Lords of Empyre: Swordsman

Writer: Alex Paknadel
Artist: Thomas Nachlik
Çıkış tarihi: 19 Ağustos
Official Solicitation:
THE SWORDSMAN has BEEN RESURRECTED! however there are much more tricks than what lies beyond the grave… join Swordsman as well as his son, Quoi, as they embark on a journey of discovery right here on earth – one they can’t walk back from!

Marvel’s Empire: Mini-Series August Checklist

Well, that’s going to ruin the regional genuine estate. (Empyre: Captain America #3, marvel Comics)

So, this is going to look a bit strange. A great deal of problems come out for different Empyre mini-series, however only three titles. It’s still strange to believe that Marvel’s original checklist for Empire, from April, had about 20 problems coming out in August. Sadly, Thor, Spider-Man, The Union, Ghost Rider, as well as so numerous others are juSt gitti. Elbette, bu cüzdanlarımız için harika, ancak aynı şekilde birkaç sanatçı, yazar, renk uzmanları, mektuplar ve işini kaybetme konusunda da ima ediyor. Ancak işte ne alacağımız:

Empyre: X-Men

Sayı #2 (4)
Yazarlar: Gerry Duggan, Benjamin Percy ve Leah Williams
Sanatçı: Lucas Werneck
Çıkış tarihi: 5 Ağustos
Resmi Talep:
X-Men, dış bölgeden bitki insanları dünyayı çok çılgınca istila ederken Genosha’ya geri dönüyor, X-Men hattının tüm besteleme ekibini bununla başa çıkmak için alıyor!

Sayı #3 (4)
Yazarlar: Vita Ayala, Ed Brisson ve Zeb Wells
Sanatçı: Andrea Brokardo
Çıkış tarihi: 12 Ağustos
Resmi Talep:

Yabancılar! Bitki adamı! Mutantlar! Zombiler! YAŞLI KADIN! Şeytan! Patlamalar! Bu problemler, istemeyi hayal ettiğinizden çok daha fazlasına sahiptir. ve o zamanlar.

Sayı #4 (4)
Yazar: Jonathan Hickman
Sanatçı: Jorge Molina
Çıkış tarihi: 19 Ağustos
Resmi Talep:
X-Men, Zombies, Plant-Men gibi muhteşem son düşünce ve daha fazlası patlayıcı bir finale ulaşıyor!

Empyre: Avengers

Yazar: Jim Zub
Sanatçı: Carlos Magno
Sayı #2 (3)
Çıkış tarihi: 12 Ağustos
Resmi Talep:
Dünyanın en güçlü kahramanları üç cephede galaksiler arası bir düşmanla savaşıyor! New York’ta, geçmişten gelen bir kötü adam uzaylı enerjisiyle çok suçlandı. Meksika’da eski nefretler müttefikleri düşmanlara dönüştürür. Vahşi topraklarda olduğu gibi, ormanın ruhu çalındı ​​ve Shanna She-Devil’in hayatı dengede asılı duruyor. Mighty Marvel tarzında gizem, sihir ve kargaşa!

Sayı #3 (3)
Çıkış tarihi: 26 Ağustos
Resmi Talep:
Dünyanın en güçlü kahramanları, vahşi toprakların ruhu dengede asılı kaldıkça doğanın kendisine karşı bir anlaşmazlığa yakalanır. Konukta oynayan Ka-Zar, SHANNA SHANNA ve MacAabre Man-Thing!

Empyre: Kaptan Amerika

Yazar: Phillip K. Johnson
Sanatçı: Ariel Olivetti
Sayı #2 (3)
Çıkış tarihi: 12 Ağustos
Resmi Talep:
Dünyanın savunmaları istila ediliyor! Halatlara karşı sırtıyla, Kaptan Amerika Yardım için uzanıyor… ama çağrıyı duyan kimse var mı?

Sayı #3 (3)
Çıkış tarihi: 26 Ağustos
Resmi Talep:

Kaptan Amerika’nın yanı sıra kara güçleri için bir zorluk dağı ortaya çıkar – kelimenin tam anlamıyla! Kaptan Amerika ve müttefik askerleri bu arazi devini durdurabilecek mi … yoksa kendilerini bu şok edici dizi sonucunda erken ciddi bir şekilde gömüldüler mi?

Marvel’in Empyre: Tie-in Ağustos kontrol listesi

Thor çok daha az özel hissedecek. (Kaptan Marvel #20, Marvel Comics)

Bu ay çok sayıda kravat olmasa da, hala üç başlığımız var. X-Men #11’in Ağustos sorunu Marvel’in Empyre’nin afişi olmasa da, kontrol listesinde çünkü Marvel bu şekilde talep etti. Açıklamayı gördüğünüzde, nedenini anlayacaksınız. Bunun dışında, inanılmaz bir gelişme var: Yeni İnanılmaz Dörtlü’nin Dönüşü!

Fantastik Dört #22

Yazar: Dan Slott
Sanatçı: Paco Medina
Çıkış tarihi: 5 Ağustos
Resmi Talep:
Yeni İnanılmaz Dörtlü Dönüş?! Empyre olayları, yeryüzündeki tüm yaşamı ve kozmos boyunca gelecekteki güç dengesini tehlikeye atıyor! FF’nin Valeria’ya koyduğu hile hedefinin yanı sıra Franklin’in ellerinin büyük lig yardımına ihtiyacı var!

Kaptan Marvel

Yazar: Kelly Thompson
Sanatçı: Cory Smith
Sorun #19
Çıkış tarihi: 12 Ağustos
Resmi Talep:
Suçlu haydut gidiyor! Kaptan Marvel, yakın zamanda birleştirilmiş Kree/Skrull İmparatorluğu’nda suçlunun işlevine adım attı. Ancak, bir Renegade Asker’i iğrenç suçlardan sorumlu bir şekilde dahil etmekle görevlendirildiğinde, iki dünya arasında kırılmış kendini keşfeder. Yılın vahiyini kaçırmayın – sadece Carol’un tüm dünyasını değiştirecek, ancak galaksinin şekli!

Sayı#20
Çıkış tarihi: 20 Ağustos
Resmi Talep:
Suçlu Kolordu! Kaptan Marvel, evrensel silahın sırrını ve suçladığı bayanı çözmek için en yakın müttefiklerinden birkaçını işe alıyor. Ancak Carol gücünü en çok ihtiyaç duyacağı zaman mı bölüyor? United Kree/Skrull İmparatorluğu tam olarak üç daha fazla insan suçlusuna nasıl tepki verecek?!

X-Men #11

Yazar: Jonathan Hickman
Sanatçı: Leinil Francis Yu
Çıkış tarihi: 26 Ağustos
Resmi Talep:
Suçlu Kolordu! Kaptan Marvel, evrensel silahın sırrını ve suçladığı bayanı çözmek için en yakın müttefiklerinden birkaçını işe alıyor. Ancak Carol gücünü en çok ihtiyaç duyacağı zaman mı bölüyor? United Kree/Skrull İmparatorluğu tam olarak üç daha fazla insan suçlusuna nasıl tepki verecek?!

Çoğunlukla, bu olay etkinliği tamamlar. Ağustos Marvel’in İmparatorluğu için büyük bir aydır, umarım bu kontrol listesi yardımcı olacaktır. Öyleyse, Eylül’ün kontrol listesi için buraya tekrar incelediğinizden emin olun!

Şimdiye kadar en çok hangi kravattan zevk alıyorsunuz?(Öne Çıkan Resim: Fantastik Dörtlü #22, Marvel Comics)

Leave a Comment