Koronavirüs zamanında dijital çizgi romanlar: Ülke genelindeki sinema film tiyatroları kapandığında geçiş yapmak ya da değiştirmek

, stüdyolar hangi hareketli resimleri erteleyeceğini ve hangi hareketli resimlerin dijitalde piyasaya sürüleceğini anlamaya başladı. En iyi çare olmayabilir, ancak mevcut tek çözüm budur. Peki ya çizgi roman? Son zamanlarda, Diamond Comics distribütörleri haftalık gönderileri durdurdu. Artık çizgi roman şirketleri çizgi romanları ertelemek zorundadır, koronavirüs pandemi sırasında dijital yayınlamaya devam etmeli mi? Cevaplanması kolay bir soru değil. Gerçek sorun? İyi bir cevap yok.

Dijital çizgi roman, indie yayıncılarının koronavirüsün hayatta kalmasının tek yolu olabilir

(Flickr Commons’dan Resim)

Herkes hemen büyük iki kişinin (Marvel ve DC) koronavirüs krizinin sonuna kadar dijital çizgi roman satmayı bırakması gerektiğini düşünüyor. Bu düşünceyle ilgili iki sorun var. Birincisi, onlarca indie çizgi roman evini tamamen görmezden geliyor. Black Maske ve Artshock gibi izler ayda sadece birkaç başlık yayınlıyor. Satışları belirsiz bir süre için durdurmak, gelen gelirlerinin neredeyse tamamını azaltır. Bu durumlarda, dijital çizgi romanlar, özellikle baskı yapmaları gerekmeyecekleri düşünüldüğünde, mümkün olduğunca uzun süre hayatta kalmalarına yardımcı olacaktır.

Diğer mesele, Marvel ve DC’nin endüstriyi tutan sütunlar olduğudur. Elbette, her iki şirket de birkaç ay boyunca tek sorun satmadan iyi olurdu, ancak çok daha fazla okuyucu çekmeye yardımcı oluyorlar. Müşteriler çevrimiçi çizgi roman aldıkça, indie çizgi roman ve satış için öneriler alacaklar. Comixology, sizi istediğinizden çok daha fazlasını elde etmeye ikna etmekte müthiş. Banka hesabım bunu size söyleyebilir.

Yaratıcılar bağımsız yüklenicilerdir. Çizgi roman yok, maaş yok

(Wikimedia Commons’dan Resim)

Şirket seviyesini unutun. Çizgi roman yapan insanlara bakalım. Yazarlar, sanatçılar, mürekkepleyiciler, renk uzmanları, mektuplar… maaş değil, sözleşme bazında çalışırlar. Üretimde iki aylık bir durak varsa, yaratıcıların ödenmeyeceği iki aydır. Birçok insan acı çekiyor ve maaşsız gidiyor. İşsizlik sayıları hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Bir işi ideal tutmak için herhangi bir kişi iyi bir şeydir. Ama işlerden bahsetmişken…

Dijital olmak çizgi roman dükkanlarına zarar verecek. Koronavirüs krizi bitmeyecek

(Wikimedia Commons’dan Resim)

Bu, sahip olduğumuz en kaybolan durumdur. Zaten, Image, Dark Horse, IDW ve Oni Press, basılı çizgi roman satışa çıkana kadar yeni çizgi roman yayınlamama kararı aldı. Marvel ve DC herhangi bir yayın planına bağlı değiller, ancak çizgi romanların 1 Nisan’da durduğunu düşünürsek, bir tane yapmaları gerekecek. Peki, neden yeni çizgi romanları hem değerli hem de zararlı erteliyor?

Yüzeyde değerli görünüyor çünkü koronavirüs durumunda herkes çizgi romanlarını, basılı veya dijitalini beklemek zorunda. Çizgi roman sahipleri ve hatta hayranlar için bu adil görünüyor, değil mi? Mağaza sahiplerinin müşterileri Comixology ve Amazon’a kaybetme konusunda endişelenmeleri gerekmez. Hatta çizgi roman alamayan hayranların şimdi idealine yardım etmelerine yardımcı oluyor çünkü işlerini kaybettiler.

Şimdi, neden berbat. Bir süre sonra, birçok taraftar birkaç farklı başlığa ilgisini kaybedecek. Bu sadece herhangi bir kuraklıkla olur. Bir başlık veya TV şovu çok uzun süre havada olduğunda satış asla geri dönmez. Tıp uzmanları artık en az bir ila iki ay boyunca yerinde barınak yapmamız gerektiğini tahmin ediyor. Ve bu en iyi senaryo. Atlantik’in belirttiği gibi, on sekiz ay boyunca bu şekilde yaşıyor olabiliriz. Hiçbir endüstri 18 ay sürecek ürünleri ertelemeyecek. Birçok şirket dört ay sürmeyecek. Ancak muhtemelen en az bir veya iki ay boyunca yeni aylık çizgi romanları kontrol ediyoruz. Birçok okuyucu geri dönmeyecek.

Coronavirus çizgi romanları öldürecek, dijital ya da değil… peki ne yapacağız?

(Wikimedia Commons’dan Resim)

Eğer biliyorsam cehennem. Üzgünüm, sadece evde kalmaya ve koronavirüsten kaçınmaya ve dijital, baskı veya başka türlü okumaya çalışıyorum. Geçecek bir birikmiş işim var. Eminim hepimiz yapıyoruz. Her şeyden çok çok sevdiğim şey, o birikmiş işte eklemek. Dijital ve baskı okudum. Basılı olarak sevdiğim grafik romanlar ve esnaflar. Dijitalde tek sorunlar. İncelemelerimden anlayabiliyorsanız, haftalık X-Titles’imi seviyorum. Koronavirüs yaşı sona erene kadar önereceğim şey, ön sipariş ödemeleri karşılığında çizgi romanların dijital kopyalarını sunmaktır. Evet, bu kötü bir fikir. Ancak Bryan Cranston’un Argo’da dediği gibi, “Sahip olduğumuz en kötü fikir.”

Okuyucuları kesmek, üretimi durdurmak ve bir stop boşluğu oluşturmak için mağaza sahipleriyle birlikte çalışmamak? Bu gerçekten kötü bir fikir.

(Flickr Commons’dan Öne Çıkan Resim)

Leave a Comment